Penzion u marka

Vranov nad Dyjí, Vranovská přehrada, ubytování Vranov nad dyjí

Vranov nad Dyjí, to je Krajina, která vytváří zdejší neobyčejnou přírodní scenérii, dobré klimatické a geologické podmínky, předhistorické kolonizační vlny přivedly sem od neolitu, přes pozdní dobu kamennou, dobu bronzovou a dobu protohistorickou, rozličné migrační vlny. Polovina 6. stol.n.l. znamená příchod slovanských kmenů, které se od říše Sámovy (7.stol.), Velkomoravské ( do r. 908,) až po spojení s českým státem (počátek 10. století), usadily v kaňonu řeky Dyje a zastavily na této linii tlak Germánů od jihu. Tak vedle břetislavského hradu Znojma a nedalekého Bítova je v raném středověku založen i Vranov na dyjí, hrad připomenutý prvně r. 1100 kronikářem Kosmasem. Tady začíná už bezmála tisíciletá historie jedinečného stavebního skvostu na strmé skále nad 70 m. hlubokým kaňonem, který si na přírodě vybojovala Dyje. Okolí poskytuje archeologické doklady o kontinuálním osídlení kraje typu jevišovické kultury, únětického lidu a starohradištní keramiku pražského typu u nedaleké obce Šafov. Třicetikilometrový hluboký kaňon, který Dyje vyhloubila až ke Znojmu je dnes pod ochranou Národního parku Podyjí.
vranov nad dyjí pohled na vranov nad dyjí řeka vranov nad dyjí
Zámek Vranov nad dyjí, který je situován v první zóně Národního parku Podyjí, je obklopen mimořádně hodnotným přírodním prostředím. Mezi zajímavé turistické cíle patří Vranovská přehrada, historické stavby bývalého lesoparku a nedaleká středověká zřícenina Nového Hrádku.

Po dostavbě Vranovské přehrady a napuštění jezera za ní v roce 1934 se tato přírodní kuriozita Vranov nad Dyjí stala vyhledávanou rekreační oblastí. Jezero přehrady se klikatí na délce téměř 25 km až k Podhradí nad Dyjí kouzelným údolím, umocněným zříceninou Cornštejna a dominantou hradu Bítov. Postupně kolem jezera vyrostly rekreační chaty, kterých je tu několik set. Ubytování na vranovsku tedy není pro zájemce žádným problémem. Proslulá je i Vranovská pláž, ideální místo pro koupání v nejteplejší a nejčistší vodě po celou sezonu. Rybářské revíry na Vranově vyjdou vstříc jak milovníkům lovu na pstruhových i stojatých vodách. Ubytování na Vranovské přehradě nabízí hotely ve Vranově nad Dyjí a také penziony přímo ve Vranově nad Dyjí, nebo v okolí Vranovské pláže. Stravování zajišťují známé restaurace jako například proslulá Formosa, či restaurace Na přehradě. V květnu 2006 byla konečně obnovena Lodní doprava Vranov, která byla vždy největší atrakcí vranovska. Lodě dopraví zájemce z Vranova až na Bítov (18km) se zastávkami v Lančově, Chvalaticích a na přístavišti Bítov-Horka. Plavba po Vranovské přehradě je nezapomenutelným zážitkem. Jezero nabízí vyžití i jachtařům, motorové čluny jsou zakázány. Na své si přijdou také turisté a cyklisté na mnohých trasách kolem Vranovské přehrady.

Ubytování Vranov nad Dyjí, Vranov nad Dyjí ubytování

Portál o Vranově nad Dyjí najdete na www.vranovsko.cz

Novinky

Kalendář akcí 2014

Aktuální akce pro rok 2014 pro Znojmo, Vranov nad Dyjí a okolí.
více

Znojemské vinobraní 2014

Jedna z největších oslav vína v letošním roce proběhne 12. a 13. září 2014 ve Znojmě.
více

Burčákfest 2014 - Znojmo

Již 9. ročník akce zvané Burčákfest ve Znojmě. Nabídnuty vám budou 4 druhy burčáku. Letos se akce koná od 26.9.2014 - 28.9.2014.
více
2009 - 2016 © Penzion u Marka
vytvořilo: www.tretri.cz
Skvělý vůz za rozumnou cenu? To jsou vozy značky Subaru. Potřebujete kvalitní zastřešení bazénů? Jsme firma s dlouholetou tradici co se týče zastřešení bazénů.