Penzion u marka

Vinice Šobes - Znojmo

Tato přírodní lokalita Šobes je v podstatě poloostrovem v kaňonu řeky Dyje s tváří skloněnou k teplému jihu. Byla osídlena, podle častých nálezů, lidem mladší doby kamenné a kulturou moravské malované keramiky. Byla pak v průběhu věků postupně dosídlena do té míry, že na toku Dyje před i za Šobesem vznikla proslulá soustava Devíti mlýnů, z nichž do dnešních dnů prakticky nic nezbylo a to díky poválečnému uspořádání světa. Tak zvaná Železná opona, následek 2. světové války, vyloučila odtud jakýkoliv pohyb veřejnosti. Dnes je tato vinice součástí přírodního celku chráněného Národním parkem Podyjí a pohyb je tu možný jen po turistických a cyklistických stezkách.
víno vinice a cyklostezka pohled na šobes
Největší zajímavostí je dnes vinice Šobes, v České republice a Evropě jedna z nejchráněnějších. Jednak kvůli půdnímu složení, jižnímu sklonu a vlhkosti, kterou obstarává meandrující Dyje, zajišťují totiž vinným hroznům a poté vínu, speciálně Rýnskému ryzlinku, vynikající a jedinečnou kvalitu. Vinná réva se na tomto 11ti hektarovém pahorku začala pěstovat již ve středověku a punc kvality byl potvrzen především výsostnými dodávkami vín z této vinice na císařský dvůr ve Vídni. V současné době je majitelem a výrobcem vynikajících vín Znovín Znojmo a.s., se sídlem ve vinařské obci Šatov, v níž je možno navštívit unikátní Malovaný sklep, ale i řadu jiných sklípků privátních vinařů. Na vinici Šobes se pěstují především bílé odrůdy Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Rulandské bílé. Pro turisty a cyklisty je v letní sezoně k dispozici stánek Znovínu přímo uprostřed vinice, kde můžete poklady vzniklé na této viniční trati rovnou ochutnat.

Novinky

Kalendář akcí 2014

Aktuální akce pro rok 2014 pro Znojmo, Vranov nad Dyjí a okolí.
více

Znojemské vinobraní 2014

Jedna z největších oslav vína v letošním roce proběhne 12. a 13. září 2014 ve Znojmě.
více

Burčákfest 2014 - Znojmo

Již 9. ročník akce zvané Burčákfest ve Znojmě. Nabídnuty vám budou 4 druhy burčáku. Letos se akce koná od 26.9.2014 - 28.9.2014.
více
2009 - 2016 © Penzion u Marka
vytvořilo: www.tretri.cz
Sháníte lamelové rošty do vaší postele? Využujte lamelové rošty od českého výrobce..Hledáte levné ubytování ve Znojmě? Využijte naše ubytování na Jižní Moravě.