Penzion u marka

Národní park Podyjí - NPP

Národní park Podyjí je sice nejmenším chráněným územím v České republice, ale nic mu to neubírá na zajímavosti jak na naší, tak na rakouské straně (pouze jedna tutistická stezka Hardegg-hrad Kaja). Je jedinečným přírodním celkem, který si i díky poloze v bývalém hraničním pásmu, zachoval člověkem téměř nedotčenou přírodu. Předmětem ochrany je přirozený úsek hluboce zaklesnutého toku Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem.
řeka v národním parku podyjí ještěrka les v národním parku
Říční údolí o celkové délce asi 42 km je s vyjímkou zde ležícího rakouského městečka Hardegg zcela neobydlené. Řeka, zaklesající do plochého profilu jihovýchodního okraje Českomoravské vysočiny až o 200 metrů, zde tvoří místy až kaňonovitý údolní zářez ve velmi starých vyvřelých a metamorfovaných horninách Českého masivu. Díky jedinečné geomorfologii oplývá park mimořádnými přírodními scenériemi, zejména hluboce zaříznutými meandry, skalními stěnami, bizarními skalními útvary a rozsáhlými suťovými poli. Pro východní část jižně od Znojma jsou typické rozsáhlé plochy vřesovišť, vzniklé dřívější pastvou. Pro uzemí tohoto národního parku je charakteristická mimořádná rozmanitost rostlinných a živočišných druhů na relativně malé ploše.
pohled na národní park hmyz v národním parku národní park podyjí
Pohyb veřejnosti v nejcennějších částech parku je možný pouze po vyznačených turistických a cykloturistických stezkách. Tato síť je dostatečně hustá, takže návštěvník má možnost navštívit a uvidět všechny reprezentativní ukázky přírodního bohatství národního parku, bez konfliktu se zájmy ochrany přírody, které v tak cenném území jako je národní park musí být respektovány. Kolem bývalé železné opony vede cyklotrasa Greenways č. 48 Praha-Vídeň, která protíná Vranovsko a Znojemsko a od ní do vnitrozemí, ale do Rakouska vede řada dalších cyklostezek. Jedna z nich přivede cestovatele i do Čížova, jedné z nejzajímavějších obcí na hranici NPP. Ubytování v Čížově zajišťuje i známý a oblíbený Penzion U Marka. K překvapení mnohých je ale na "rovinatém Znojemsku" terén v NP Podyjí hodně členitý a kopcovitý, tedy náročný. Vyhlídky místy až 100 metrů vysoko nad kaňonem Dyje ale stojí za jakoukoliv námahu. Na zmíněné trase čeká cyklisty a turisty proslulá v ČR nejchráněnější vinice Šobes, se stánkem Znovínu, kde lze ochutnat vína pocházející z této viniční trati.

Novinky

Kalendář akcí 2014

Aktuální akce pro rok 2014 pro Znojmo, Vranov nad Dyjí a okolí.
více

Znojemské vinobraní 2014

Jedna z největších oslav vína v letošním roce proběhne 12. a 13. září 2014 ve Znojmě.
více

Burčákfest 2014 - Znojmo

Již 9. ročník akce zvané Burčákfest ve Znojmě. Nabídnuty vám budou 4 druhy burčáku. Letos se akce koná od 26.9.2014 - 28.9.2014.
více
2009 - 2016 © Penzion u Marka
vytvořilo: www.tretri.cz
Navštivte náš portál, který se týká Vranova nad Dyjí. Najdete zde všechny akce ve Vranově nad Dyjí i okolí a včetně vranovské přehrady.Jsme výrobci dveří i zárubní, nechte si u nás vyrobit např. interierové dveře.